Metaverse Arsa Alma Rehberi: Meta Evrende Yeriniz Olsun | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Metaverse Arsa Alma Rehberi: Meta Evrende Yeriniz Olsun

Metaverse arsa nasıl alınır konusu 2021 yılında gündemimize girdi. NFT ve metaverse furyası hız kesmeden devam ederken fırsatları kaçırmak istemeyenler gelişmeleri yakından takip ediyor. Tanınmış firmaların ve ünlü kişilerin birer birer yeni dijital metaverse arazileri kapışması yeni ve dev bir sektörün doğduğuna işaret ediyor.

Metaverse arsa alarak çocuklarınıza ve torunlarınıza çılgın bir miras bırakmak ister misiniz?

Keşke dedelerimiz şuradan bir karış nft arsa alsaydı diye düşünürken, geleceğin en popüler muhitinde metaverse evrenlerinde siz de yerinizi alarak çok daha kısa sürede değerlenecek arazilerin sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde kripto para yatırımcılarının gündemine çoktan girmiş olan metaverse yatırımı ilk bakışta anlaşılması zor bir konsept olarak algılansa bile gün geçtikçe bu konu üzerinde çalışanlar ve yayın yapanlar katlanarak artmaktadır.

Peki metaverse kavramı ile hayatımıza giren metaverse arsa nedir ve nasıl satın alınabilir?

İşte bu makalede metaverse arsa satın almak için ne yapılması gerektiğini, nasıl ve nereden bir meta evren arazisi satın alabileceğimizi işlemeye çalışacağız.

İçindekiler

 1. Metaverse Arsa Nedir?
 2. Metaverse Arsa Kullanım Alanları Nelerdir?
 3. Metaverse Arsa Nasıl Alınır?
 4. Metaverse Arsa Fiyatları
 5. Metaverse Arsa Nasıl Satılır?
 6. Meta Evrende Arazi Nasıl Kiralanır?
 7. Meta Evren Arazisi Nereden Alınır?
 8. NFT Sanal Arazi Almadan Önce İpuçları

Metaverse Arsa Nedir?

Öncelikle metaverse arazi ya da metaverse arsa nedir onu bilmekte fayda var:

 • NFT arazisi, satın alıp satabileceğiniz ve bir meta evrende yer alan sanal arazi anlamına gelmektedir. Benzersiz Token (NFT) sahibi olan kullanıcılar, arazilerini birden çok şekilde kullanabilmekte.
 • Bazıları ise sadece spekülasyon aracı olarak kullanmaktadır.
 • Genel bağlamda meta evren projeleri, haritalandırılmasını yaptığı sanal evreni küçük parsellere bölerek, arazi satışlarıyla bu haritaların bir bölümünü kullanıcılara sunmaktadır.
 • Arazilerin satın alma süreçlerinde ödemeler sıklıkla kripto para birimleri ve NFT’ler ile yapılsa da bazı projelerde günlük hayatta kullanılan itibari para ile de arazi ticareti yapmam mümkündür.
 • Satın alacağınız arazi hem alan sahibinin hem de ziyaretçilerin keşife çıkacağı üç boyutlu dijital deneyimler sunar.
 • Bahsi geçen meta evren arazileri, NFT (Benzersiz Token) niteliğinde olduğundan, bu sanal gayrimenkullerin mülki hakları ve orijinalliğini kolayca kanıtlanabilir bir düzeydedir.
 • Meta evren arazi alıcısı, ikincil piyasalarda üçüncü bir taraf olarak çeşitli borsalara ve kişilere, meta evren projesi ekosistemi üstünden aldığı arazisini tekrar satışa çıkarabilmektedir.

Metaverse Arsa Kullanım Alanları Nelerdir?

Meta evren arazileri, tamamıyla kullanıcıların ve yatırımcıların tercihleri doğrultusunda kullanımlara sunulabilir:

 • Bazı yatırımcılar sadece spekülasyon amaçlı kullansa bile, çoğu alıcı bu meta evren arazilerini kendi amaçları doğrultusunda kullanmayı seçebilmektedir.
 • Tercih edeceğiniz meta evren projesi, elbette satın alacağınız metaverse arsaların nasıl kullanabileceğiniz konusunda doğrudan etkili olacaktır.
 • Meta evrenler bünyesinde sahip olacağınız arazi ve alanları, etkinliklere ve konferanslara kiralamak öte yandan sanal arazinin belirli seviyelerde ziyaretçi çekmesi durumunda reklam için kiraya vermek de sıklıkla bir kullanım alanı olarak karşımıza çıkar.
 • Bir diğer kullanım alanı da artık bazıları spor müsabakalarına konu olan video oyunlarıdır.
 • Eğer bir NFT oyunundan meta evren arazisi aldıysanız, büyük olasılıkla bu  sanal arazi sayesinde oyun içi avantajlar ve kazanımlar da elde edebilirsiniz.

Aralarında PwC’yi de sayabileceğimiz bir çok firma, sattıkları hizmetlere, meta evren arazilerini de katarak bu alanda büyüme yaratmışlardır.

Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

Herhangi bir benzersiz token yani NFT satın alma süreci, meta evren arazileri satın almak için başvurulacak yöntemle aynı işlemektedir.

Bu noktada bir token almak için gerekli olan iki şey bir meta evren arazisi satın almak için de yeterli olacaktır. Bir cüzdan ve yeterli miktarda kripto para.

Bu iki öğe yeterli olsa bile herhangi bir NFT arazisi satın olmadan önce riskleri hesaplamak ve meseleye bir metaverse yatırımı olarak yaklaşmak gerekliliği unutulmamalıdır.

Metaverse arazi satın almak kabaca beş adımdan meydana gelir.

Platformunuzu Seçin

İlk yapmanız gereken şey arazi satın almak isteyeceğiniz güvenilir ve kullanışlı bir meta evren platformu seçmektir.

Bu noktada Decentraland gibi popüler örnekleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederek, biz Ethereum üzerindeki The Sandbox'ı ele alacağız.

Cüzdan Oluşturun

Meta evren platformunuzu seçtikten sonra bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir.

İsteğe bağlı olarak mobil veya tarayıcı tabanlı seçenekleri kullanabileceğiniz cüzdanlar, kripto paralarınızı güvenle saklayabileceğiniz ve onlara istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz dijital araçlardır.

Örneğin MetaMask tercih edebileceğiniz bir cüzdandır. Cüzdan oluştururken, kullanacağınız cüzdanın, almayı düşündüğünüz NFT arazisinin blockchainini destekleyip desteklemediği kesinlikle iyi araştırılmalıdır.

Uyumlu Pazar Yerlerine Entegre Edin

Üçüncü adımda cüzdanınızı Sandbox pazar yerine entegre etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir araziye teklif vermeden önce cüzdanınızın pazar yeri ile bağlanması şarttır. Tekliflere açık meta evren arazilerini, The Sandbox haritasında görebilirsiniz. Bu noktada izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 • Bu haritanın sağ üst köşesindeki giriş [Sign In] butonuna tıklayın.
 • Cüzdanınızın, projenin blockchainine uygun olduğundan emin olmalısınız. Giriş tuşunun arkasından MetaMask ögesine tıklamanız gerekmektedir.
 • MetaMask bu noktada farklı bir pencere açma yoluyla sizden bağlanmanızı isteyecektir, Next düğmesine tıklayın.
 • Hemen arkasından bağlanma sürecini sürdürmek için Connect tuşuna tıklamalısınız. Sonrasında The Sandbox bir kullanıcı adı (nickname) ve e-mail adresi isteyecektir.
 • Bunları girdikten sonra bağlantı işlemini tamamlamak için Continue tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Artık hesabın oluşumundaki son adım için MetaMask imza isteği karşısında Sign tuşuna tıklayın.
 • Bağlanma sürecinin başarılı biçimde tamamlanması sonrasında, sağ üst köşede cüzdan bakiyenizi ve profil resminizi görebilirsiniz.
 • Cüzdan entegrasyonu, dördüncü adıma geçmemizi sağlayacaktır.

Kriptolarınızı Aktarın

Dördüncü adım bir meta evren NFT arazisine teklif verebilmek için cüzdanıza SAND veya ETH aktarmayı gerektirir.

Çünkü The Sandbox üzerinden sanal arazi alımlarında bu iki dijital varlık kullanılabilmektedir.

Binance üzerinden satın alabileceğiniz bu kripto varlıkları yine Binance cüzdanınızdan Sandbox cüzdanınıza aktarın ve beşinci adıma geçin. 

Filtreler Oluşturun Listeleme Yapın

Beşinci adımda spesifik filtreler oluşturarak, The Sandbox'ta teklif atabileceğiniz veya satın alabileceğiniz meta evren arazileri basitçe listeleme yapabilirsiniz.

The Sandbox sanal arazilerinin maalesef çoğunluğu zaten satılmış durumdadır. Bu durum satın alabileceğiniz meta arazileri sadece OpenSea'de bulabileceğiniz anlamına gelebilir. Ancak her şekilde The Sandbox haritası üzerinden de bu satışlar için teklif atmanız mümkündür.

OpenSea bağlantıları kullanıcı arayüzüne gömülü olduğundan, The Sandbox haritası meşru bir NFT arazisi satın aldığınızı doğrulamak için de en iyi yoldur ve sonrasında şu işlemler gelir:

 • Almak istediğiniz herhangi bir meta emlak belirlemenin arkasından, teklif vermek adına Bid tuşuna tıklayabilir ya da ETH tutarına tıklayarak araziyi sabit bir fiyattan satın alabilirsiniz.
 • Bid ‘e tıkladığınızda, teklife olanak tanıyan bir pencere açılacaktır.
 • Teklif miktarınızı girin ve cüzdanınızla işleme onay vermeden önce Place Bid tuşuna tıklayın.
 • Böylece satıcı teklifinizi kabul etmez veya satış başka nedenlerle iptal edilirse, kripto paralar cüzdanınıza iade edilecektir.
 • Unutmayın sabit fiyata tıklarsanız işlemin tamamlamak adına OpenSea’ye yönlendirilirsiniz.

Metaverse Arsa Fiyatları

Metaverse arsa fiyatları, arsanın konumuna ve metrakaresine göre değişkenlik gösteriyor. Metaverse arsa fiyatlarına etki eden bir diğer önemli etken ise metaverse arsa alım satım işlerimde kullanacağınız platformdur. Mesela Sandbox üzeirnde işlem yapacaksınız arsanın parseli 3.7 Ether iken Decentraland'da 3.46 Etherdir. İçeriğimize devam ettiğinizde metaverse arsa satın alabileceğiniz platformların listesini detaylı bir şekilde göreceksiniz. İstanbul metaverse arsa fiyatları da yine aynı şekil semtlere ve metrekareye göre değişkenlik göstermektedir.

Metaverse arsa fiyat sorgulaması için Türkiye'de 20 bin parselden fazla arazi satan OVR platformunu inceleyebilirsiniz.

Metaverse Arsa Nasıl Satılır?

Piyasalar açısından satın alabildiğiniz ürünü tekrar satışa çıkarabilmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda yukarıdaki gibi satın aldığınız, NFT meta evren arazilerinizi satışa sunabilmeniz için iki farklı seçeneğiniz vardır.

Arazinizi satın aldığınız, meta evren projeleri ilk seçenek olmakla birlikte diğer opsiyonda ikincil bir pazar yerlerinde de sanal arazi satabilirsiniz.

Yukarıda örnek verdiğimi The Sandbox platformunda şimdilik sadece üçüncü taraf pazar yerleri seçeneği mevcuttur. İlerleyen zamanlarda kullanıcılar, meta arazi sahipleri SAND olarak ödeyecekleri %5 tutarındaki bir işlem komisyonu ile aracısız biçimde The Sandbox üzerinden satış yapabilme imkanına sahip olabilecektir.

Meta gayrimenkulunüzü OpenSea üzerinden satışa çıkarmak isterseniz, profilinize girerek ve sahip olduğunuz NFT'ye ait Sell butonuna tıklayarak, stabil bir fiyat ya da zamanlı bir açık artırma oluşturabilirsiniz.

Metaverse Arsa Nasıl Kiralanır?

Tıpkı günlük hayatta kullanmadığımız mülkler üzerinden kazanç elde edebildiğimiz ve yine günlük hayatta kısa süreli gayrimenkul ihtiyaçlarımızda kiralama yöntemini tercih etiğimiz gibi, meta evren sanal arazi kiralama işleminde de aynı seçenekleri değerlendirmemiz mümkündür.

İşte The Sandbox gibi platformlar bize bu seçeneği sunarak yatırımcılar için işlem potansiyeli doğurmaktadır. Bazı projeler, sanal arazi sahiplerine, meta arazilerini diğer kişi ve kurumlara kiralama olanağı sunar.

Ancak henüz kiralama için resmi bir düzenleme veya sistem bulunmamaktadır. Bu nedenle meta arazisini kiralamayı düşünürseniz, karşı tarafla aranızda karşılıklı bir sözleşme düzenlemeniz gereklidir.

Bu işlem riskli bir süreçtir. Dikkatli olunması gereken en önemli nokta ise, bir sanal arazi kiralarken NFT mülkiyetinizi asla kiracı tarafa teslim etmemenizdir.

Formal, güvenilir bir kiralama düzeninin kullanıcıların hizmetine açılmasını beklemek bu doğrultuda daha güvenli bir davranış olacaktır.

Meta Evren Arazisi Nereden Alınır?

Meta evren arazisi satın almak istiyorsunuz ama nereden alacağınıza dair henüz bir fikriniz yok mu?

 • Aslında nereden meta evren arsası alınır sorusunun cevabı temelde iki başlık altında ele alınabilir:
 • Bunlardan ilki direkt olarak metaverse arazisi satışı bulunan platformlar ve burada yapılan açık artırma usulü satış etkinliklerini kapsamaktadır.
 • Bu seçenekte ücretler nispeten daha düşük düzeydedir.
 • Fakat böyle bir satın alma işlemi iyi bir takip ve strateji ister.
 • İndirim fırsatlarını bulmak veya görece küçük alanların satışlarında yer almak, ihale usulü satış etkinliklerinde dakik davranmak yatırımınızın karını yükseltecektir.
 • Diğer bir meta arsa alma metodu ise “ikincil pazar” olarak anılan sanal pazar yerlerinden bir NFT arazisi aramaktır.
 • Bu satın alma yolunda, taraflar “akıllı kontratlar” ile korunu ve alışveriş daha güvenli olur.
 • Konu hakkında yeterli bilgi birikimi olmayan yatırımcılar için çoğunlukla ikinci yol önerilmektedir.
 • Zaten ikinci yöntem ile dijital arazi satın alabileceğiniz platformların sayısı ilk yoldakine göre bir hayli fazladır.

İşte birer meta evren arazisine sahip olabileceğiniz o platformlar:

 • Open Sea
 • Sandbox
 • Binance NFT Pazarı
 • Genesis City
 • Axie Infinity
 • Lunacia
 • Ovr
 • Dvision Network
 • kript
 • Blocktopia
 • MatrixWorld Land Sale
 • Nextearth. io
 • My Neighbor Alice

Bu mecralardan satın alacağınız arsalar hususunda aceleci davranmamak ve seçici olmak ekstra önemlidir. Bu mühim konu ise bizi meta evren arsası satın alırken dikkat edilmesi gereken ipuçlarına getirmektedir.

Metaverse Arazi Almadan Önce İpuçları

Metaverse arazisi almak hususunda unutulmaması gereken ilk nokta bir sanal arazi sahibi olmanın da tamamen bir yatırım faaliyeti olmasıdır. Diğer finansal işlemleriniz ve kripto para tercihleriniz gibi meseleye belirli bir analitik düzlemde yaklaşarak aşağıdaki tüyoları dikkate almanız size yarar sağlayacaktır:

 • NFT arazinizi öncelikle yukarıda ismi geçenler gibi prestijli bir platformdan almanız çeşitli riskleri minimalize edecektir.
 • Projenin platform satışından bir meta arazi satın alacaksanız, bağlantı kurduğunuz kişi ve kurumlardan emin olun.
 • Ancak farklı bir şahıstan arazi alıyorsanız asla kişilerin spot cüzdanlarına doğrudan ödeme yapmayın.
 • Satış işlemlerini tanınan ve güvenilir bir kripto borsasından veyahut pazar yerinden yürütmelisiniz.
 • Unutmamak gerekir ki bir NFT araziyi istiyor olmanız, onu satın almak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.
 • Kiralama seçenekleri bazı durumlarda çok daha hesaplı ve işlevsel olabilir.
 • Gereksinimleriniz doğrultusunda satın almak yerine kiralamak opsiyonu her zaman değerlendirilmelidir.
 • Mesela, popüler bir metaverse evreninde, sadece bir etkinlik düzenlemek istediğinizde, etkinlik süreci kadar kira ödemek sizi yükten kurtaracaktır.
 • Yine de her platformun kiralama seçeneği sunmadığını aklınızdan çıkarmayın.

NFT arazilerinin kullanılabilirliği ve maliyetleri gibi verileri karşılaştırma yapmanız, özellikle sanal arazi alacağınız projeleri belirlemenizde yol gösterici olacaktır

 

 

 

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.