Staking Nedir: Paranız Boşta Durmasın | İşternet

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Staking Nedir: Paranız Boşta Durmasın

Staking küçük yatırımcının yüz yıldan beri süre gelen dertlerine ilaç oluyor. Bir birim parayla her gün alım gücünüz düşerken paranızı boşta tutmak enflasyon karşısında emeğinizi ve çok değerli vaktinizi ziyan ediyor.

Binance Staking ile pasif gelir kazanmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Küçük bir sermayeniz var ve riske atmak istemiyor musunuz?

Hala kumbarada para mı biriktiyorsunuz?

Kilitli staking nedir merak ediyor musunuz?

Dünyanın neresinde olursanız olun, elinizde TL ya da döviz tutarak birikim yapmış olmak, bir şekilde size para ve zaman kaybettiriyor. Enflasyon denilen ve elinizdeki nakite durduğu yerden değer kaybettiren ekonomik gerçeklik her zaman ve her yerde var olmaya devam edecek.

O zaman beş dolar on dolar demeden küçük birikimlerinizi bir yerlerde unutmak yerine daha iyi değerlendirebileceğimiz bir alternatif olduğunu öğrenmek sizi de mutlu edecektir. Üstelik ana paranızı da kaybetme riski olmadan!

İçindekiler

 1. Staking Nedir?
 2. Binane Staking Nedir?
 3. Kilitli Staking Nasıl Yapılır?
 4. Paranız Çalışsın

Staking Nedir?

Staking, aslında bir çoğumuzun gündelik hayatta kullandığı faiz kelimesiyle neredeyse aynı anlama sahiptir. İşin içine kripto paralar girince bir takım teknik farklılıklar oluyor. Fakat temelde genel kullanım olarak faiz sisteminin çalışma mantığına benzetebiliriz.

Artık Binance Earn uygulamasıyla enflasyona yenilmek yerine düzenli ve risksiz bir yan gelir elde etmek mümkün. Bu durumda binance kilitli staking ile çok basit.

Kumbaraya attıkça azalan paralar gibi yanlış birikim ve yatırımlara sağladığınız küçük katkılarla risksiz bir şekilde para kazanmak veya bir pasif gelir yöntemi yaratmak uzun vadede yaşam standartlarınızı yükseltebilir. Bu nedenle Binance Earn içindeki hizmet ve ürünler özellikle küçük yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırıyor.

Bu noktada burada yapabileceğiniz işlemlerin garantili ve yüksek getirili olarak iki başlık altında sunulduğunu bir kez daha belirtmekte fayda var. Pasif ama garantili gelir sunan seçenekler arasında ise en çok göze çarpanı “kilitli staking” hizmeti oluyor.

Binane Staking Nedir?

Binance kilitli staking aslında kilitlenmiş birikimler olarak da adlandırılabilir.

Garantili pasif gelir seçenekleri arasında en büyük kar getirme potansiyeline sahip olan bu yatırım yöntemi para kazanmak isteyenler için oldukça ideal imkanlar sunuyor. Kilitli staking sayesinde yapacağınız birkaç dakikalık işlemler sizin belirlediğiniz süre zarfında size garantili kar verir.

Burada önemli nokta, zaten elinizde tutmayı düşündüğünüz bir coini, 7 ile 90 günlük bir aralıkta bozdurmayacağınıza taahhüt vermektir. Sonrasında hangi coini ne kadar süreyle ne kadar faiz için yatıracağınıza karar vermeniz kazanmaya başlamak için yeterli olacaktır.

Hem faiz oranlarını hem de nasıl yatırım yapacağınızı merak ediyorsanız gelin birlikte bakalım. Sonraki başlıkta adım adım kilitli staking nasıl yapılır ele aldık.

Kilitli Staking Nasıl Yapılır?

Siz de boşta duran paralarınızın kısa sürede %20 ve üzeri faiz getirisi vermesini istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Nasıl kilitli staking yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız her şeyden önce bir Binance Global hesabınız olmanız gerekiyor. Global diye belirtmemizin nedeni ise Binance TR uygulamasında henüz earn seçeneceğinin bulunmamasıdır.

Binance üyeliği için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Play Store ya da Apple Store gibi çevrimiçi mağazalardan Binance uygulamasını indirin.
 • Binance uygulamasının istediği telefon, e mail, kimlik bilgileri gibi verilerinizi girerek hesap oluşturun.
 • Çift aşamalı güvenlik doğrulaması tamamıyla bitirdiğinize emin olun ve hesabınızı aktive edin.
 • Son olarak Türkiye’deki bankalar üzerinden önce Binance TR bakiyesi oluşturun ve bunu Binance cüzdanınıza transfer edin.

Eğer halihazırda Binance hesabınızda zaten coin ya da paranız bulunuyorsa doğrudan aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Kilitli Staking Giriş

Binance Kilitli Staking işlem ekranına ulaşarak işlemlere devam etmek için şöyle ilerleyebilirsiniz:

 • Binance mobil uygulamasını açtığınızda ekranın ortalarında yer alan Kredi /Banka Kartı butonunun hemen üstünde yer alan “Earn” ya da Türkçe kullananlar için “Kazanç” ikonuna tıklayarak önce Binance Earn ana ekranına ulaşmalısınız.
 • Karşınıza en üstte “Coin Ara” butonu çıkacak ve altında “Garantili” ve “Yüksek Getirili” seçeneklerini göreceksiniz. Bu ekranı daha önce açmadıysanız zaten “Garantili” kar sağlayan seçenekler listesi aşağıda otomatik olarak belirecektir.
 • Burada üstten üçüncü sırada Kilitli Staking seçeneğini bularak tıklayın.

Yukarıda “staking” ve “DeFi Staking” seçeneklerin gördüyseniz, Staking sekmesinde olduğunuzdan emin olun. Sonrasında yatırım yapacağınız seçeneği belirlemeniz gerekiyor. Şimdi maddeler halinde ana staking ekranında yer alan kavramlara geçebiliriz:

 • Staking alternatifleri
 • APY – Yıllık Getiri Oranı
 • Süre ve Minimum Kilitli Miktar

Bu kavramlara da hakim olduktan sonra istediğiniz coin seçeneğinin altında yer alan “süre” ve “getiri oranı” bilgilerinin tam altında yer alan “hemen stake et” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Sonra elimizdeki miktara göre ne kadar çok yatırarak ne kadar çok kazanacağımızı görebildiğimiz ekranın en aşağısında bulunan “Binance Staking Hizmet Anlaşmasını, okudum ve kabul ediyorum.” Kutusuna tıklayarak “onayla” düğmesine dokunmanız yeterli.

Staking Seçenekleri

Bu aşamada anlık olarak ilk sırada yer alan olan üç coin üzerinden örnek vererek ilerlemek mümkün.

Şu anda Binance Earn üzerinden stake edebileceğiniz en popüler coinler LUNA, MATIC ve BSW.

Bu seçenekler dışında da bir çok coin stake seçeneği olmasına rağmen ekranın üstünde yer alan arama butonundan kendi düşündüğünüz coinlerin bulunup bulunmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Stake işlemine başlamadan staking yapacağınız coini cüzdanınıza eklemelisiniz. Bu nedenle önce kararınızı verip sonra ana ekrana dönerek o coinden almanız gerekecektir. Böylece stake emri verdiğinizde cüzdanınızdan çekilebilir.

Yıllık Getiri Oranı (APY)

Bu noktada stake edeceğiniz kripto parayı tercih ederken yıllık bir oran verilmekte ve her işlem butonun yanında APY oranı bulunmaktadır.

Bu oran o coinin stake edilmesinden kazanılan daha önceki gelirlere göre size sunacağı yıllık kazanç oranının tahmini değeridir. Çoğunlukla APY’ler dinamik olarak değişir lakin unutmayın ki bu yıllık oranlar zaten size günlük olarak yansıtılacaktır. Yıllık %20 lik bir APY size her gün bu %20’lik getirinin 365’te biri kadar yansıyacağından iyi hesap yapmakta fayda var.

Geri Alma Süresi ve Minimum Miktar

Her coinin her süre zarfında sağladığı getiri tamamen piyasa koşullarına göre belirlenmektedir. Bu noktada herhangi bir merkezi otorite bulunmaz.

Bu bağlamda otomatik staking takvimi şu şekilde işler:

 • 7 gün, 21 gün, 30 gün, 60 gün, 90 gün gibi sürelerle edeceğiniz stakeler %8 ile %25-30’ları bulan bir aralıkta size yıllık getiri oranı (APY) bazında kar sağlar.
 • Geri alma süresini siz seçersiniz ancak vazgeçtiğiniz takdirde ana paranızı geri çekebilirsiniz. Bu taktirde sadece kar olarak stake hesabınıza aktarılanlar kesilecek ne kar ne de zarar etmeyeceksiniz.
 • Ama dayanabilir ve belirlediğiniz sürenin sonunda paralarınızı çekersiniz tüm kar getirinizle birlikte cüzdanınıza aktarılması bir gün ile üç gün arasında değişiklik gösterebilir.
 • Diyelim ki 1 Haziranda Stake etmeye başladınız. 3 Haziran günü itibariyle kar elde etmeye başlarsınız. Doksan gün sonra bu tokenlerin kilidinin açılması da bir gün sürer ve bütün birikim hesabınıza geçer.

Bir de minimum stake tutarı denilen bir parametre bulunur. Örneğin LUNA sizden 21 günlük stake kazancı için en az 0.001 Luna isterken 30 günlük stake için tam on katı 0.01 Luna istemektedir. O zaman 30 günlük stake getirisi için en az 0.01 LUNA spot cüzdanınızda bulunmalı demektir.

Paranız Çalışsın

Anlayabileceğiniz üzere sadece birkaç dakikalık işlemlerle, kışlık montlarınızın cebinden bulacağınız paraları ya da kullanmadığınız banka ve kripto hesaplarındaki küsuratlı unutulmuş küçük bakiyeleri bile işletebilirsiniz.

Burada anlattığımız yöntemde zaten alıp da elinizde bulundurmayı uzun vadede düşüneceğiniz coinleri tercih ederek stak etmeniz çok önemli. Eğer yüksek potansiyelde fiyatı düşecek bir coini stake ederseniz, elinizdeki coin miktarı artsa bile fiyatın tekrar yükselmesini beklerken zarar edebilirsiniz.

Peki bu nasıl mümkün? Şüphesiz ki eğitim ve bilgiyle. Eğer bir coin ya tokenin uzun vadede değer kaybetmeyeceğini anlayabileceğiniz bir grafik okuma beceriniz, analiz ve gösterge araçlarını kullanma bilginiz yoksa en garantili yöntemler bile bir noktada zaman kaybettirerek sizi zarara uğratabilir.

Ama hangi indikatörler nasıl yorumlanır, fibonacci nedir bilirseniz, eğitim ya da mesleğinizin hiçbir önemi olmadan kripto piyasalarından kazanmanız mümkün. İşternet’in video eğitimleri ve VIP grup eğitimleri ise tam bu noktada devreye giriyor.

Bu karmaşık fırsatlar dünyasında bir temel eğitimle ve analiz öğrenmeyle para kazanabileceğiniz daha bir sürü fırsat mevcut. Binance Earn üzerinden diğer pasif gelir seçenekleri ve eğitim fırsatları için İşternet’i takip etmeyi unutmayın!

Kripto eğitim, danışmanlık ve analiz hizmetlerimiz hakkında bilgi mi istiyorsunuz?

SİZİ ARAYALIM

Formu doldurun ve hemen sizi arayalım.